Jak dbać o biżuterię?

Biżuteria wykonana z surowców naturalnych takich jak perły słodkowodne, egzotyczne drewno i naturalne minerały, w połączeniu ze srebrem, srebrem oksydowanym i pozłacanym, tworzy nietuzinkowe kompozycje, jest piękna i elegancka ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swoją urodę jak najdłużej.

 

Jak dbać o biżuterię z kamieni naturalnych i srebra?

a) unikaj kontaktu z wodą i kosmetykami 

-woda, pod każdą postacią, a szczególnie chlorowana (basenowa) oraz słona (morska ); a także kosmetyki stosowane bezpośrednio na biżuterię lub na ciało w miejscu, w którym biżuteria będzie noszona- będą powodować matowienie, rdzewienie i pękanie kamieni naturalnych, które po dłuższym kontakcie z wodą mogą się nawet rozpuścić. Niektóre kamienie reagują dopiero na długotrwałe zanurzenie w wodzie, inne potrafią zmatowieć już po pierwszym deszczu.

-srebro, które nie jest oksydowane, zwłaszcza srebro pozłacane, także źle znosi kontakt z wodą i kosmetykami, reagując przebarwieniami, zmianą koloru lub ścieraniem się pozłacanej powłoki. Nie należy stosować perfum bezpośrednio na biżuterię ze srebra.

b) zdejmij biżuterię podczas aktywności fizycznej oraz do snu

-dla własnego zdrowia i komfortu nie powinno się nosić biżuterii podczas aktywności fizycznej. Poza podstawowymi kwestiami Twojego bezpieczeństwa, minerały naturalne wrażliwe są na pot. Kamienie w stanie surowym (nieoszlifowane) poddane długotrwałemu działaniu potu oraz słońca mogą zacząć się rozpuszczać i pofarbować skórę oraz ubranie. Kamienie szlifowane mają bardziej gęstą, odporniejszą powłokę zewnętrzną, jednak w takich warunkach mogą stracić blask a nawet popękać. Podczas uprawiania sportu biżuteria narażona jest również na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zerwanie lub uszkodzenie kamieni.

-kiedy Ty odpoczywasz, Twoja biżuteria również powinna odpocząć. W tej kwestii najbardziej wrażliwe na uszkodzenie są perły słodkowodne oraz srebro pozłacane, które podczas długotrwałego czyszczenia nawet najbardziej miękką, bawełnianą ściereczką lub podczas snu w kontakcie z pościelą, stopniowo stracą swój blask i zmatowieją.

c) jeśli nie nosisz biżuterii, przetrzyj ją miękką ściereczką i przechowuj w foliowym woreczku lub szkatułce na biżuterię.

-srebro, srebro pozłacane, które nie jest oksydowane, podobnie jak kamienie naturalne- lubi odpocząć, najlepiej w zwykłym, foliowym woreczku. Nawet najwyższej jakości pozłacanie podwójną powłoką złota będzie ścierało się lub zmieni kolor na ciemniejszy, jeśli biżuteria nigdy nie będzie zdejmowana lub jak wcześniej wspomniano narażona na kontakt z wodą czy chemikaliami.

-biżuterii z pereł słodkowodnych oraz kamieni naturalnych i srebra pozłacanego nie powinno się zbyt długo czyścić, a jedynie delikatnie przetrzeć miękką, bawełnianą ściereczką lub usunąć ewentualne, tłuste zabrudzenia ściereczką nawilżoną wodą z kroplą zwykłego płynu do naczyń.

Jeśli będziesz pamiętać o tych kilku zasadach, Twoja naturalna biżuteria pozostanie piękna, pełna blasku i koloru na długo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl